Mathematics
MarceleneBraukus
52

PLEASE HELP! THIS IS DUE TOMORROW MORNING!!!!! I KNOW IM STUPID BUT I NEED HELP!!! lol

+5
(2) Answers
dimasaleh101

From Walmart, you have to buy at-least= 50/8 = 6.25 = 7 [round-off to larger direction value ] So, it would cost = 7 * 2.99 = $20.93 From Sam's club, you have to buy at-least= 50/12 = 4.16 = 5 [round-off to larger direction value ] So, it would cost = 5 * 3.19 = $15.95 In short, Sam's club offers the better deal. Now, we can spend our minimum expense, by buying 3 pcs. of bun from Sam's club and 2 from walmart. In that case, it would cost = 3*3.19 + 2*2.99 = $15.55 Hope this helps!

ErnieFlocco886

If you buy 5 bags in Sam's Club you will have 60 buns and it will cost $15.95. And if buy 7 bags in Walmart you will have 56 buns and will cost $20.93. And if you combine them you will need 3 bags of Sam's Club and 2 bags of Walmart you will have 52 buns and will cost $15.55. So your best choice answer you have to decide to combine 3 from Sam's club and 2 from Walmart to get the best offer. Hope this helps!! ;-)

Add answer