English
Megan1998
6

i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pattern continues, how much will it cost nate to rent a bike for 6 hours?

+0
(1) Answers
anyacanary

[latex]1\ hour:\\ \$8,50\\ \\ 2\ hour:\\ \$13,64\\ \$13,64-\$8,50=\$5,14\\ \\ 3\ hour:\\ \$18,80\\ \$18,80-\$13,64=\$5,16\\ \\ 4\ hour:\\ \$23,95\\ \$23,95-\$18,80=\$5,15\\ \\ 5\ hour:\\ \$23,95+\$5,14=\$29,09\\ \\ 6\ hour:\\ \$29,09+\$5,16=\$34,25[/latex]

Add answer