Mathematics
GennB
4

How would you set up this prportion Four bags of radishes cost $8. How many bags can you buy for $4.

+0
(2) Answers
BonnyPolhemus333

money over bags 8/4 X 4/y then cross slimplify and get your answer

ufnwish73

We have an equation: ($4) / (?)= ($8) / (4 bags) Cross multiply: ($8)* (?)= ($4)* (4 bags) ⇒ ?= $4* (4 bags)/ ($8)= 2 bags. (Note that the unit- $- cancels out so you get the answer) The final answer is 2 bags~

Add answer